معاونت غذا ودارو

 11.jpgچربی خون
عوارض جانبی استاتین ها
 
564264020main_page2.jpg

در شهرستان خرم بید فارس برگزار شد:

کارگاه شناسایی و گزارش عوارض ناخواسته داروها در شبکه بهداشتی ـ درمانی خرم بید برگزار گردید.

روابط عمومی معاونت غذا و داروی شیراز به نقل از مدیر غذا و داروی شبکه خرم بید از برگزاری کارگاه یک روزه " آشنایی با چگونگی شناسایی و گزارش عوارض ناخواسته داروها (ADR) جهت پزشکان، داروسازان و پرستاران آن شبکه خبر داد.

دکتر عزیزی مدیر غذا و داروی شبکه خرم بید با بیان این خبر افزود، در این کارگاه که غیر از گروه پزشکی، جمعی از کارشناسان سایر واحدهای شبکه نیز حضور داشتند نحوه و اهمیت گزارش عوارض ناخواسته داروها و تفاوت این مسأله با مشکلات کمی و کیفی داروها برای شرکت کنندگان به بحث گذاشته شد. 

child_x_drug.jpg

چگونگی مصرف برخی دارو ها و مکمل ها در کودکان

به گزارش مركز اطلاع رساني داروها و سموم، با توجه به حساس تر بودن و ضعیف بودن سیستم بدن شیرخواران، نوزادان و کودکان نسبت به بزرگسالان، باید در تجویز و میزان مصرف دارو های آن ها بیشتر دقت شود. به همین دلیل بسیاری از داروهای مصرفی در نوزادان به صورت چند قطره به ازای هر کیلوگرم از وزن آن ها توسط پزشک تجویز می شود که باید با قطره چکان و در زمان های تجویز شده به نوزادان داده شود و در مورد همراه بودن دارو ها با مواد غذایی خاص دقت داشته باشیم تا عوارض ناشی از دارو ها را تا حد امکان برای کودکان کاهش دهیم.ادامه مطلب...

download_x1x.jpg

 روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

میانگین اقلام دارویی در نسخ پزشکان استان فارس به کمترین میزان خود در بیست سال گذشته رسید.ادامه مطلب...
page.jpgهفته نامه دانستني هاي غذاودارو با عنوان " لبنیات صنعتی و سنتی ، کدام یک سالم ترند ؟ " منتشر شد:

شیر منبع مناسبی از کلسیم ( کمک به استحکام استخوان و دندان و پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان)، پتاسیم (کنترل فشار خون و بهبود عملکرد قلب)، ویتامین د (پیشگیری از ابتلا به سرطان )، پروتئین با ارزش و کیفیت تغذیه ای بالا و حاوی انواع مختلفی از آمینواسیدهای ضروری (کمک کننده به رشد و نمو،ساخت و ترمیم ماهیچه و کنترل وزن) می باشد که همواره توصیه عمومی به مصرف مستمر شیر و سایر فرآورده های لبنی (البته از نوع کم چرب آن) در برنامه غذایی روزانه می باشد .
مهندس سليماني (كارشناس صنايع غذايي ) در اين رابطه بيان كردند كه : مطابق با آمار سازمان جهانی خواروبار کشاورزی (FAO) میزان سرانه مصرف شیر و سایر فرآورده های لبنی در کشورمان حدود 66 کیلوگرم بوده که تقریبا نصف میانگین جهانی (150 کیلوگرم) و کمتر از یک چهارم مصرف برخی از کشورهای توسعه یافته اروپایی (با مصرف سرانه حدود 300 کیلوگرم) می باشد . مقایسه آماری سرانه مصرف به خوبی موید ضرورت سیاست گذاری و توجه جدی تر به افزایش سهم حضور این گروه غذایی سلامت بخش در سبد غذایی ایرانیان می باشد ...
 مطالعه بيشتر در هفته نامه دانستني هاي غذاودارو ...
 
migren.jpg

سردرد راجعه با مصرف بیش از حد داروهای درمان سردرد

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم، مصرف بیش از حد داروها در درمان سردردهای مکرر خود می تواند باعث سردرد راجعه شود؛ بنابراین باید مصرف این داروها محدود و برنامه ریزی شده باشد.

" دکتر شاهرخ" گفت: "سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو" یک اختلال سردرد ثانویه است، که اغلب مدیریت اختلالات سردرد اولیه را پیچیده می کند. مشخصات این نوع سردرد به این صورت است که در 15 روز یا بیشتر در هر ماه و به دلیل استفاده مداوم و بیش از حد داروهای درمان سردرد حاد زمینه ای، به مدت بیش از سه ماه، اتفاق می افتد. این نوع سردرد به عنوان سردرد راجعه نیز شناخته شده است. میگرن شایع ترین اختلال سردرد اولیه همراه با سردرد راجعه است. وی ادامه داد: ...    

 www.uptodate.com

page.jpg⚠️هفته نامه دانستني هاي غذاوداروبا عنوان "تب خونريزي دهنده كريمه – كنگو را بیشتر بشناسیم."برخط شد.
✍تب خونريزي دهنده كريمه – كنگو  (CCHF) یک بيماري ويروسي ، حاد ، تب دار و خونريزي دهنده مي باشد كه با مرگ و مير قابل توجه در انسان همراه می باشد . ویروس  CCHF توسط كنه در بين حيوانات و دام ها گسترش می یابد . مهندس سليماني (كارشناس صنايع غذايي ) در اين زمينه بيان كردند كه اين بيماري از آسيا ، آفريقا و اروپا گزارش شده و در كشورهاي همسايه شامل : عراق ، تركيه ، افغانستان و پاكستان شايع مي باشد. شيوع اين بيماري در فصل گرم سال همزمان با فصل فعاليت ناقل و مخزن بيماري( كنه ها) بيشتر مشاهده مي گردد. باید اشاره نمود که که این بیماری در کشور  بیماری نوظهور و جدیدی نبوده و در سال های اخیر در فصول گرم سال مواردی از ابتلا به آن در کشور گزارش شده است . به گزارش متخصصان بیماری های عفونی، میزان کشندگی تب کریمه کنگو، بدون مداخله درمانی ۳۰ تا ۵۰ درصد است.ادامه مطلب در لينك زير:
http://fdo.sums.ac.ir/Guest/Research_Development/KnowFoodDrug.aspx
 
dr.ghaeminiya_95.7.15_x2x.jpgبرگزاری سمینار راهکارهای پیشگیری از بروز مقاومت میکروبی و تجویز منطقی ضد دردها در شیراز

سمینار یک روزه پیشگیری از بروز مقاومت میکروبی و تجویز منطقی ضد دردها با شرکت پزشکان عمومی و متخصصین داخلی ، کودکان ، زنان و همچنین دندانپزشکان و داروسازان استان در 95/7/15  در هتل همای شیراز برگزار گردید.
در این سمینار ، موضوعاتی با عناوین زیر ، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:
- مکانیزم های بروز مقاومت های میکروبی
- گزارشی از وضعیت فعلی مقاومت میکروبی در استان
- تجویز منطقی ضد دردها
- سطح چهارم پیشگیری در بیماری دیابت
dr.niknahad_x5x.jpg
 
 
افتتاح مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم بیمارستان نمازی شیراز همزمان با هفته دولت
 

 

 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: امروزه با گسترش و تولید شتابان داروها و سموم جدید ، نیاز به آگاهی و دسترسی به اطلاعات مربوط به این عناوین ، برای توانمند سازی هرچه بیشتر تیم سلامت ، در همه ابعاد ، ضروری به نظر می رسد. دکتر "حسین نیک نهاد"، افزود: اعضای تیم سلامت، به ویژه پزشکان، پرستاران و داروسازان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، ممکن است دسترسی فوری به منابع به روز و مرتبط اطلاعات دارویی را، نداشته باشند که راه اندازی این مرکز گامی در راستای رفع این مشکل است. او هدف اصلی از راه اندازی مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم را، فراهم آوردن و ارایه اطلاعات دارویی موردنیاز معتبر و به روز، در کوتاهترین زمان ممکن به اعضای تیم سلامت، عنوان کرد.

 

 

 
 

دکتر نیک نهاد، ادامه داد: مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم، می تواند با پیشگیری از مصرف غیرمنطقی دارو و پیشگیری یا به حداقل رساندن آسیب های جانبی و خطاهای دارویی، هزینه های نظام سلامت را کاهش دهد. معاون غذا و داروی دانشگاه، اضافه کرد: این مرکز به عنوان مرکز پژوهشی و آموزشی، علاوه بر تربیت داروسازان و متخصصان داروسازی بالینی، به تولید علم در عرصه های فارماکو اپیدمیولوژی، سم شناسی، مدیریت، اقتصاد سلامت و دارو هم، می پردازد. او فعالیت این مرکز را، برای ارتقای امنیت دارویی مصرف کنندگان و گروه پزشکی، ضروری دانست و گفت: با توجه به آموزشی درمانی بودن بیمارستان نمازی، مهم ترین وظیفه مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم این بیمارستان، ارایه اطلاعات در زمینه های مختلفی به کارکنان تیم سلامت و کادر درمان از جمله پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، پرستاران، دانشجویان و دستیاران علوم پزشکی شاغل در بیمارستان است.
 

 معاون غذا و داروی دانشگاه، ارزیابی دارو، موارد تجویز و مصرف دارو و ارایه اطلاعات کلی در ارتباط با آن، موارد احتیاط مصرف، شناسایی عوارض شایع و ارایه راهکارهای عملی برای کاهش آنها، شناسایی عوارض خطرناک و اقدام صحیح در برخورد و مدیریت آنها را از خدمات ارایه شده در مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم بیمارستان نمازی عنوان کرد. دکتر نیک نهاد افزود: تداخلات دارویی در سه سطح شامل تداخل با داروهای دیگر، غذاها و آزمایش های طبی و توصیه های مناسب هنگام برخورد با موارد مهم، ایمنی مصرف داروها در بارداری و شیردهی و معرفی گزینه های ایمن تر، شرایط نگهداری و پایداری داروها، سازگاری داروهای تزریقی، از دیگر خدمات مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم بیمارستان نمازی است. معاون غذا و داروی دانشگاه، یادآور شد: اطلاع رسانی در خصوص مسمومیت با سموم و مواد شیمیایی و شیوه درمان آنها در موارد اورژانس از وظایف مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم می باشد.

poison_x2x.jpg
سوء مصرف داروهای ضد درد اپیوئیدی و بنزودیازپین ها در صدر عوامل مسومیت های دارویی در استان فارس

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در گزارشی به مسوولین دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش تعداد افراد مسموم با قرص های ترامادول و داروی متادون در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.
وی همچنین اعلام نمود که غلیرغم انجام درمان های مناسب به ویژه در استان فارس جهت مسمومیت با قرص برنج ، تعداد افراد مسموم شده با سهم مهلک Aluminium Phosphide نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
دکتر قائمی نیا توجه بیشتر به فروش غیر قانونی قرص برنج در عطاری ها و جلوگیری از فروش بدون نسخه ضد دردهای اپیوئیدی و بنزودیازپین ها در داروخانه های خصوصی و بخش سرپایی را از مهمترین عوامل پیشگیری از بروز این گونه مسمومیت ها دانست.

pharmacy_x2x.jpg
نصب و راه اندازی نرم افزار ویژه انبارهای دارویی در انبار دارویی معاونت غذا و داروی شیراز
 

نرم افزار ویژه انبارهای دارویی به سفارش معاونت غذا و دارو و با هماهنگی واحد فن آوری اطلاعات در انبار دارویی معاونت غذا و داروی شیراز نصب و راه اندازی گردید.
کارشناس مسوول فن آوری اطلاعات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، در گفتگویی اعلام کرد: پس از تغییر فرم های اسناد مالی در دو سازمان بیمه گر اصلی (تامین اجتماعی و سلامت) ، معاونت غذا و دارو اقدام به تهیه و نصب نرم افزار ویژه ای با توانمندی های لازم که بتواند در سریع ترین زمان ممکن نقل و انتقال اسناد مالی را انجام دهد ، نموده است. این نرم افزار از تاریخ 95/5/29 در انبار دارویی و برخی داروخانه های مورد نظر این معاونت نصب و راه اندازی گردیده است.

 

 

dr._niknahad_x2x.jpg
 پیام تبریک معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت روز پزشک

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، اول شهریور ماه ، سال روز گرامیداشت حکیم بزرگ شیخ الرئیس بوعلی سینا و روز پزشک را به همه پزشکان خدوم و تلاش گر این مرز و بوم تبریک گفته و برای یکایک آنان آرزوی بهروزی و موفقیت نمودند.
ایشان افزودند: پزشکان ، ضامن سلامتی جامعه ، امنیت روحی بیماران و فرشتگان نجاتی هستند که درد و آلام جسمی را با روح بزرگشان و با گرفتن مدد از الطاف الهی ، التیام می بخشند
.
133.jpgبرگزاری چهارمین کارگاه "نسخه نویسی صحیح" ویژه دانشجویان پزشکی در سال جاری

چهارمین کارگاه "نسخه نویسی صحیح" با هدف آشنایی با مشکلات موجود در نسخ نویسی پزشکان و قواعد نسخه نویسی علمی و صحیح در تاریخ 95/5/28  و با حضور ده تن از دانشجویان اینترن برگزار گردید. در پایان این کارگاه طبق روال همیشگی ، نظر دانشجویان شرکت کننده در مورد نقاط ضعف و قوت برگزاری کارگاه اخذ گردید.
image_of_rob_marvdasht_95.5.30.jpgکشف و معدوم سازی 30 هزار کیلو رب گوجه فرنگی غیر بهداشتی در شهرستان مرودشت

معاون غذا و داروی شبکه بهداشتی و درمانی مرودشت اعلام کرد: بازرسان این معاونت از یک کارخانه تولید رب گوجه فرنگی در شهرستان مرودشت ، مقدار 30 هزار کیلو گرم رب گوجه فرنگی غیر بهداشتی را ، کشف و معدوم کردند.
دکتر " غلامحسین رضایی" افزود: رب گوجه های کشف شده از لحاظ کیفیت و شرایط نگهداری فاقر استانداردهای لازم بوده و قابلیت مصرف نداشته اند. وی ادامه داد: کارشناسان معاونت غذا و داروی این شهرستان ، به صورت شبانه روزی بر کارخانه های مواد غذایی نظارت و بازرسی دارند.
133.jpg
امحاء بیش از 300 میلیون تومان داروی قاچاق و غیر مجاز و تعطیلی 5 واحد صنفی متخلف

بیش از سیصد میلیون تومان داروي قاچاق، تقلبی و غير مجاز، در پنج واحد صنفی متخلف، کشف و با دستور مقام قضایی، معدوم شد. به گزارش "وب دا" در شیراز، نماينده دانشگاه در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان و مدير غذا و محصولات آرايشي و بهداشتي دانشگاه، با اعلام این خبر، گفت: بیشتر اين اقلام کشف شده از مراكز غير مجاز عرضه و توزيع دارو، با حمايت همه جانبه معاون دادستان، ریيس دادسراي انقلاب شيراز و همكاري ماموران پليس مبارزه با قاچاق كالا و ارز و اماكن نيروي انتظامي، كشف و ضبط شده است. 
دکتر "محمدمهدي رزمجو"، توصیه کرد: به دليل آسيب هاي غير قابل جبران اين داروها و خطرهای آن، مانند عوارض كبدي، كليوي، قلبي عروقي و همچنین نظارت هوشمندانه عرضه دارو ها و مكمل ها در داروخانه ها، مردم فقط از اين مراكز اقلام دارويي، مكمل هاي دارویي، غذايي، مكمل هاي بدنسازي و ساير فرآورده هاي دارويي را تامين کنند.
نماينده دانشگاه در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان، تاکید کرد: با تهيه و مصرف داروهاي غير مجاز و بي كيفيت، مانند داروهاي سقط جنين، مخدر، محرک هاي مغزي، مكمل هاي چاقي و لاغري و داروهاي جنسي، سلامت خود را به خطر نيندازیم. قائم مقام معاون غذا و دارو دانشگاه، گفت: بازرسان معاونت غذا و دارو، به صورت شبانه روزي  بر مراكز عرضه و توزیع دارو، نظارت دارند و متخلفان را به مقامات قضايي معرفي می کنند. مدير غذا و محصولات آرايشي و بهداشتي دانشگاه، از هماهنگي و همكاري مقامات قضايي به ويژه معاون دادستان و سرپرست دادگاه انقلاب، ماموران پليس مبارزه با قاچاق كالا و ارز، اماكن نيروي انتظامي و کارشناسان معاونت غذا و دارو، قدردانی کرد. 

133.jpgبازدید معاون و مدیران حوزه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از آزمایشگاه کنترل غذا و دارو

پانزدهمین جلسه شورای مدیران غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال جاری در محل آزمایشگاه کنترل غذا و دارو و با حضور معاون و کلیه مدیران ، تشکیل گردید. در این جلسه ضمن بررسی مسایل جاری معاونت ، نحوه خود ارزیابی و امتیازدهی و نیز نتایج به دست آمده در ارزیابی عملکرد آزمایشگاه غذا و داروی دانشگاه علووم پزشکی شیراز در سال 1394 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در پایان این جلسه ، مدیران از بخش های مختلف آزمایشگاه ، بازدید نموده و با عملکرد و نحوه گزارش دهی واحدهای آن آشنا شدند.
x3.jpg
 
پایین ترین میزان درصد بیماران دریافت کننده داروهای حاوی کورتیکواستروئید طی 17 سال گذشته در استان فارس

به نقل از مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، درصد بیماران دریافت کننده داروهای حاوی کورتیکواستروئید در استان فارس در سال 1394 به پایین ترین میزان خود در 17 سال گذشته رسید. این مقام مسوول اعلام نمود که پزشکان استان فارس در سال 1394 تنها در 16% نسخ خود داروهای کورتیکواستروئید را تجویز نمودند. این در حالی است که رقم مزبور در سال های گذشته به بالاتر از 24% هم رسیده بوده است. مدیر تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام برنامه های آموزشی مرتبط با تجویز و مصرف منطقی دارو و اطلاع رسانی از طریق سیستم های نرم افزاری و دیجیتالی را از عوامل مهم این کاهش دانست.
ekarus_1.jpgبرگزاری اجلاس معاونین غذا و داروی قطب پنجم کشور

نخستین جلسه معاونین غذا و داروی قطب پنجم کشور در تاریخ 95/5/7 در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. در این جلسه که مدیران غذا ، دارو و تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز شرکت داشتند ، مصوبات جلسات قبلی اجلاس معاونین بررسی و چالش های موجود به بحث و بررسی گذاشته شد
ekarus_1.jpg
برگزاری کارگاه آموزشی تجویز منطقی آنتی بیوتیک های شایع بیمارستانی ویژه داروسازان در شیراز

دوره آموزشی تجویز منطقی آنتی بیوتیک های شایع و پرهزینه بیمارستانی در تاریخ یکشنبه 95/4/6 و با حضور 24 نفر از داروسازان بیمارستانی مستقر در بیمارستان های دولتی و آموزشی شیراز برگزار گردید.
در این دوره آموزشی که برای اولین بار به صورت کارگاهی و با هدف آموزش چهره به چهره داروسازان برپا شد ، شرکت کنندگان با گایدلاین ها ، چک لیست ها و اهداف کلی تجویز و مصرف منطقی 5 آنتی بیوتیک شایع و پر هزینه در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز آشنا گردیدند.

 133.jpgکسب رتبه اول کشور به وسیله معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1394

حوزه های غذا ، دارو و تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مجدداً درخششی در خور توجه داشت. در جلسه معاونین غذا و داروی دانشگاه های سراسر کشور که در 8 و 9 اردیبهشت ماه 1395 به میزبانی دانشگاه همدان برگزار گردید ، مجدداً معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در میان دانشگاه های تیپ یک کشور، رتبه برتر را به دست آورد و لوح ویژه این رتبه به وسیله آقای دکتر دیناروند ، رییس سازمان غذا و دارو به آقای دکتر نیک نهاد معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اهدا گردید.
 
133.jpgراه اندازی آزمایشی سامانه کمیته کشوری مصرف منطقی دارو و فرآروده های سلامت

راه اندازی آزمایشی سامانه کمیته کشوری مصرف منطقی دارو و فرآورده های سلامت از ابتدای بهمن ماه سال جاری آغاز گردید. هدف از این سامانه ، کنترل مصرف منطقی دارو در بخش های بیمارستانی و تطبیق نحوه مصرف داروها با خطوط راهنما (گایدلاین ها) می باشد.
لازم به ذکر است که در گذشته موارد فوق به صورت دستی صورت می گرفته که با راه اندازی این سامانه به طور مکانیزه در حال انجام است. این سامانه ابتدا در استان فارس و سپس در قطب پنج و در پایان سال جاری در بیمارستان های کل کشور استقرار خواهد یافت و با استقرار این نرم افزار، خدمات دارویی بیمارستان های کشور به صورت مکانیزه کنترل و مداخلات مدیریتی مناسب اتخاذ می گردد.
بدیهی است این اقدام در راستای ابلاغ وزیر محترم بهداشت مبنی بر تفویض اختیار استقرار مصرف منطقی دارو توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت پذیرفته است.
 
133.jpgجلسه بررسی عملکرد 9 ماهه مدیریت های غذا و داروی شبکه های بهداشتی ودرمانی استان فارس در حوزه تحقیق و توسعه

عملکرد 9 ماهه مدیریت های غذا ودارو در شبکه های بهداشتی و درمانی استان در حوزه تحقیق و توسعه ، در جلسه ای که در روز دوشنبه 94/11/19 با حضور مدیران غذا وداروی شبکه ها برگزار گردید ، مورد بررسی و نقد قرار گرفت. در این جلسه که در سالن همایش های مرکز رشد فن آوری های دانشگاه برگزار گردید ، تفاهم نامه ها میان هر شبکه و مدیریت تحقیق و توسعه ، به مدیران غذا و داروی شبکه ها داده شد و فرم جدید ارزیابی عملکرد شبکه ها که قرار است از ابتدای سال 95 اجرایی گردد ، مورد بررسی و نقد قرار گرفت.
 133.jpgراه اندازی 5 دستگاه اتاق تمیز (Clean Room) در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شیراز

برای بهبود آماده سازی داروهای تزریقی در بیمارستان ها و جلوگیری از آلوده شدن میکروبی داروهای تزریقی که در بالین بیمار آماده می شوند ، تاکنون تعداد 5 دستگاه اتاق تمیز در بخش های بیمارستان های دانشگاه نصب گردیده است. ابتدا یک دستگاه اتاق تمیز در بخش گوارش بیمارستان نمازی نصب گردید و مدت 6 ماه به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت تا مشکلات احتمالی آن شناسایی و برطرف گردد. سپس 4 دستگاه دیگر در بیمارستان های نمازی ، شهید فقیهی ، شهید رجایی و بیمارستان حضرت ولی عصر (ع) کازرون نصب گردید.
در اتاق تمیز داروهای تزریقی مورد استفاده در بخش ، توسط داروساز آماده می گردد و جهت تزریق به بیمار تحویل پرستار می شود. تاکنون بیش از چهار صد میلیون تومان جهت راه اندازی اتاق های تمیز توسط معاونت غذا و دارو هزینه شده است.
لازم به توضیح است که داروهای تزریقی در اتاق های تمیز با توجه به کنترل محلول آماده شده برای تزریق به بیمار و نیز افزایش قابل توجه ضریب ایمنی داروی تزریقی از لحاظ وجود ذرات معلق و آلودگی میکروبی ، توسط داروساز تهیه و آماده می گردد.
معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز براساس برنامه ریزی های انجام شده ، قرار است که کلیه بیمارستان های دانشگاهی را به اتاق تمیز و یا حداقل به لامینارایرفلو کلاس B مجهز نماید.
دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان دانشگاه پیشرو در کشور در حوزه مراقبت های دارویی بیمارستانی ، به منظور اجرای بخشی از فعالیت های بخش مراقبت های دارویی بیمارستان ها ، اتاق های تمیز را راه اندازی نموده است.
999_2.jpg
 
برگزاری کارگاه تبیین و اجرای گایدلاین های دارویی در بیمارستان های قطب پنجم کشور

دومین کارگاه کشوری تبیین و اجرای گایدلاین های دارویی در بیمارستان ها به منظور افزایش توانمندی داروسازان بیمارستانی قطب پنجم دارویی کشور در تاریخ 26 و 27 دی ماه 1394 در شیراز برگزار گردید. در این کارگاه دو روزه که جمعی از داروسازان بیمارستانی دانشگاه های هرمزگان ، بوشهر ، جهرم ، فسا ، لار و گراش و تعدادی از داروسازان بیمارستان های خصوصی شهر شیراز نیز شرکت داشتند، ابتدا نرم افزار کشوری دبیرخانه کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو و فرآیندهای سلامت محور ، به شرکت کنندگن ارائه شد ، سپس برنامه تئوری کارگاه در مجتمع فرهنگی ولایت در تاریخ 94/10/26 و برنامه عملی کارگاه در تاریخ 94/10/27 در بیمارستان های نمازی و شهید فقیهی ، با همکاری گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، با موفقیت برگزار گردید. اضافه می نماید که این برنامه برای داروسازان بیمارستانی کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور در قالب قطب های مختلف برگزار خواهد شد.
x_x_1.jpg
برگزاری نخستین کارگاه کشوری "تدوین و اجرای گایدلاین های دارویی در بیمارستان ها" در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

در راستای تجویز هرچه منطقی تر دارو در بیمارستان های کشور و به منظور آشنایی داروسازان بیمارستانی با چگونگی تدوین و اجرای گایدلاین هایی که بدین منظور در نظر گرفته شده است، دبیرخانه کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو و فرآیندهای سلامت محور، اقدام به برگزاری یکسری کارگاه های دو روزه با همکاری بخش کلینیکال فارمسی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نموده است؛ اولین کارگاه از این سری با هدف توانمندسازی داروسازان بیمارستانی قطب اصفهان و با حضور 17 تن از داروسازان دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان، یزد، کاشان و شهرکرد در تاریخ 22/9/94 در دو بخش کارگاهی و بیمارستانی در مجتمع فرهنگی آموزشی ولایت و بیمارستان های نمازی و شهید فقیهی شیراز با موفقیت برگزار گردید؛ در پایان این برنامه به شرکت کنندگان در کارگاه گواهی آموزشی از طرف معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اهداء گردید.

 

 

اضافه می گردد که داروسازان بیمارستانی سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور براساس درخواست معاونت های غذا و دارو و اعلام آمادگی دبیرخانه کمیته به ترتیب در این برنامه آموزشی شرکت خواهند نمود.

133.jpgبرگزاری نخستین کارگاه آموزشی "اصول صحیح انبارداری" در استان فارس

نخستین کارگاه آموزشی اصول صحیح انبار داری با هدف آشنایی مدیران و مسوولین شرکت های پخش دارویی و مدیران غذا و داروی شبکه های بهداشت و درمان استان فارس با استانداردهای نوین توزیع و انبارش دارو در تاریخ 1394/9/18 در محل سالن های سینا و صداری دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. در این کارگاه یک روزه که دو تن از کارشناسان وزارت بهداشت و درمان نیز حضور داشتند ، استانداردهای GSP و PICS  و GBP نیز به بحث گذاشته شد.
دکتر سید حسین سلیمی ، دبیر اجرایی کارگاه ، ضمن بیان خبر فوق افزود: کتابچه آموزشی خاصی تحت عنوان "آشنایی با مبانی نگهداری و پخش بهینه دارو" توسط کارشناسان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تهیه شده و در اختیار شرکت کنندگان در کارگاه قرار گرفته است و از آن ها خواسته شده که تا پایان سال جاری نسبت به آموزش کلیه پرسنل شرکت ها ، اقدام نمایند.

133.jpgبرگزاری کلاس آموزشی برای مدیران ، مسوولین فنی و سرپرسنان انبار کلیه شرکت های پخش دارویی در استان فارس

از کلیه مدیران ، مسوولین فنی وسرپرستان انبار در کلیه شرکت های پخش دارویی در استان فارس دعوت شده است تا در کلاس آموزشی که در روز چهارشنبه 94/9/18 در محل سالن های صدرا و سینای دانشگاه برگزار خواهد شد ، شرکت نمایند. لازم به ذکر است که این کلاس آموزشی از سوی مدیریت نظارت بر دارو و فرآورده های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار خواهد شد و در آن مسوولین معاونت غذا و داروی دانشگاه حضور خواهند داشت.
133.jpgهفتمین کارگاه آموزشی "نسخه نویسی" ویژه دانشجویان اینترن پزشکی

هفتمین کارگاه آموزشی "نسخه نویسی" ویژه دانشجویان اینترن پزشکی در تاریخ 94/8/21 در سالن کارگاهی EDC دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. در این کارگاه یک روزه ، مشکلات نسخه نویسی پزشکان در دو سطح بیمارستانی و سرپایی به بحث گذاشته شد.
 133.jpgفعالیت های منظم تیم های مختلف کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو و فرآورده های سلامت محور دانشگاه علوم پزشکی شیراز

زیر کمیته های مختلف کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو و فرآروده های سلامت محور که در قالب تیم های مختلف دارو ، رادیولوژی ، آزمایشگاه ، تجهیزات پزشکی و پروسیژر به فعالیت مشغولند ، به صورت منظم و هفتگی جلسات خود را با دبیر کمیته و به صورت هد 15 روز یکبار با حضور رییس دانشگاه برگزار می نمایند. در این جلسات ، سیاستگزاری های لازم پیرامون اجرای اهداف کمیته به عمل می آید.
133.jpgپایش 6 ماهه نخست سال 1394 برنامه عملیاتی شبکه های بهداشتی - درمانی استان در حوزه غذا و دارو

معاونت غذا و داروی دانشگاه بر اساس روال همه ساله خود ، برنامه عملیاتی شبکه های بهداشتی درمانی استان را که در هر سال و بر اساس یک تفاهم نامه در حوزه های غذا ، دارو و تحقیق و توسعه با روسای شبکه ها به امضاء می رساند ، در دو نوبت شش ماهه در سال ، پایش می نماید. بر این اساس فعالیت های شبکه ها در حوزه غذا و دارو در شش ماهه اول سال جاری به وسیله برنامه ویدئو کنفرانس تنظیم شده با شبکه ها از 94/7/25 لغایت 94/7/29 در دفتر معاونت و با حضور معاون و مدیران حوزه ، پایش گردید.
133.jpgبرگزاری جلسه هماهنگی و سیاست گذاری مدیریت های نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی قطب 9 کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

اولین جلسه فصلی (مربوط به فصل اول سال) هماهنگی و سیاست گذاری مدیریت های نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی وبهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی قطب 9 کشور در سال جاری ، به میزبانی مدیریت نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با شرکت مدیریت های نظارت بر مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی بوشهر ، هرمزگان ، گراش ، لار ، جهرم ، فسا و یاسوج در تاریخ 94/3/18 برگزار گردید.
در این جلسه موضوعاتی از جمله تعیین اولویت های کاری و عملیاتی قطب در سال 1394  ، بررسی پیشنهادهای ارائه شده در خصوص اصلاح و بازنگری استانداردهای ملی ، راهکارهای یکسان سازی و وحدت رویه در اعمال برخوردهای نظارتی و کنترلی (از جمله در برخورد با قاچاق محصولات سلامت محور) و تمهیدات مورد نیاز در راستای استفاده اعضای قطب از نرم افزار جامع مدیریت غذای شیراز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
133.jpg
طراحی و راه اندازی نرم افزارهای تعیین رنگ نشانگرهای رنگی و درصد مقادیر مرجع مواد مغذی حقایق تغذیه ای برچسب محصولات خوراکی و آشامیدنی توسط معاونت غذا و داروی فارس

نظر به نقش و اهمیت برچسب گذاری صحیح و صادقانه در کمک به مصرف کنندگان در به کار گیری انتخاب های هوشمندانه و سلامت بخش و الزام تولید کنندگان به درج حقایق تغذیه ای مطابق آخرین دستورالعمل حداقل ضوابط برچسب گذاری مواد خوراکی و آشامیدنی (درج جدول تغذیه ای به همراه درصد مقادیر مرجع غذایی یا NRV و چراغ راهنمایی تغذیه ای) به منظور تسهیل نگارش و کنترل حقایق تغذیه ای برچسب ، دو نرم افزار تعیین مقادیر مرجع مواد مغذی (طراحی شده در محیط اکسس و با قابلیت دانلود توسط کاربر به همراه نصب و استفاده) و تعیین رنگ نشانگرهای رنگی چراغ راهنمایی تغذیه ای (طراحی شده تحت وب و به همراه راهنما و دستورالعمل استفاده) توسط مدیریت نظارت بر مواد غذایی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شده و از تار یخ 94/3/11  بر روی صفحه اصلی وب سایت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به آدرس زیر برای عموم قابل دسترس و استفاده می باشد.
http://fdo.sums.ac.ir
133.jpgکسب مقام اول در رتبه بندی معاونت درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

در اجرای طرح تحول نظام سلامت در بخش مدیریت دارو و تجهیزات و لوازم پزشکی ، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مقام اول را در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور به دست آورده است. کسب مقام برتر در دارو و تجهیزات پزشکی حاصل تلاش مضاعف پرسنل و مدیران واحدهای مربوطه در سطح ستاد ، شبکه ها و بیمارستان ها بوده و افتخار دیگری برای این معاونت محسوب می گردد.
133.jpg
 
 
برگزاری کارگاه آموزش صحیح نسخه نویسی ویژه دانشجویان اینترن پزشکی

 

 

 

سومین دوره آموزش نسخه نویسی صحیح در بخش سرپایی ویژه دانشجویان اینترن پزشکی ، صبح روز پنجشنبه مورخ 94/3/7 در محل مرکز توسعه و مطالعات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ( EDC ) با موفقیت برگزار گردید. در این کارگاه ، دانشجویان شرکت کننده با اصول صحیح نوشتن یک نسخه دارویی و مشکلات فعلی نسخه نویسی پزشکان در بخش سرپایی آشنا شده و کتاب های مرجع و منابع علمی مورد نیاز آنان به منظور حصول اطمینان از نجویز صحیح داروها معرفی گردید. این کارگاه با همکاری بخش طب سرپایی دانشکده پزشکی و مدیریت تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز به صورت ماهیانه برگزار می گردد.

133.jpgبرگزاری نخستین جلسه کنترل کیفیت فرآیندها ( QC ) معاونت غذا و دارو در سال 1394

نخستین جلسه کنترل کیفیبت فرآیندها ( QC ) معاونت غذا و دارو در سال جاری در تاریخ 94/3/5 در مدیریت تحقیق و توسعه برگزار گردید. در این جلسه که با حضور آقای دکتر رزمجو قائم مقام معاونت و مدیر نظارت بر مواد غذایی ، آقای دکتر قائمی نیا مدیر تحقیق و توسعه و آقای مهندس بیگلربیگی مسوول واحد مطالعات آماری معاونت برگزار شد ، نتایج تحلیل های آماری شاخص ها و فرآیندهای حوزه نظارت بر مواد غذایی در سال 1394 بررسی شده و هشدارهای اعلام شده در مورد فرآیندهای خارج از کنترل که از سوی واحد مطالعات آماری ، مطرح گردیده بود ، مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.
133.jpg
 
اجرای طرح مصرف منطقی دارو در بخش بستری بیمارستان های استان فارس

در راستای بهبود مصرف دارو در بخش های بیمارستانی ، تاکنون 18 راهنمای بالینی مصرف دارو ، در استان تهیه و به تایید مدیران گروه آموزشی دانشگاه در بخش های داخلی ، جراحی و ... رسیده است. با اجرای طرح تطبیق راهنماهای بالینی مصرف دارو و دستور تجویز دارو در پرونده بیماران توسط داروسازان شاعل در 14 بیمارستان ، میزان 3/2 میلیارد تومان صرفه جویی  صورت گرفته است. در این راستا بیمارستان های استان مکلفند که نحوه مصرف 10 داروی اول پر هزینه بیمارستان را کنترل نمایند. این طرح اولین بار ، در استان فارس در مهر 93 پس از اجرای برنامه طرح تحول سلامت ، اجرایی شده است
 133.jpgراه اندازی اتاق تمیز در بخش گوارش بزرگسالان بیمارستانی نمازی شیراز

به همت اساتید دانشکده داروسازی ، مدیریت بیمارستان نمازی و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، در راستای بهبود خدمات دارویی بیمارستانی ، واحد تهیه داروهای وریدی در محیط اتاق تمیز در یکی از بخش های بیمارستان نمازی شیراز ، راه اندازی شد. بر همین اساس در نیمه اول سال 94 قرار است که در 5 بخش دیگر ، واحد اتاق تمیز نصب و راه اندازی شود. بدیهی است که در این محل ، داروسازان بیمارستانی که دوره مربوطه را طی نموده اند ، نسبت به تهیه داروها بر اساس اصول علمی اقدام نموده و موجبات ارتقاء سلامت بیماران را فراهم نمایند
133.jpg بررسی چالش های موجود با سازمان های برون بخشی استان در حوزه غذا و تغذیه ، اولویت ویژه شورای عالی غذا وتغذیه در سال 1394

شورای عالی غذا و تغذیه که با هدف انسجام بخشی ، یکپارچه سازی سیاست گذاری و رفع چالش های موجود مابین واحدهای درون بخشی دخیل در امر غذا و تغذیه از مرداد ماه 1391 فعالیت خود را آغاز نموده است و در طول این دو سال و نیم با برگزاری منظم و مستمر جلسات و پیگیری اجرایی مصوبات به دستاوردهای قابل قبولی دست یافته است ، بنا به دستور ریاست محترم دانشگاه در سال 1394 در فازی جدید ، ارتقاء سطح تعاملات و حل چالش های برون بخشی با سایر سازمان های مسوول در امر غذا و تغذیه را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داده است. به همین منظور از ابتدای خرداد ماه سال جاری ، جلسات مشترکی با ادارات آموزش و پرورش ، شهرداری ، استاندارد ، صدا و سیما ، صنعت و معدن و تجارت و ... برگزار می گردد.
 133.jpgارزیابی عملکرد شبکه های بهداشتی - درمانی در حوزه های دارو ، تحقیق و توسعه و غذا در سال 1393

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، عملکرد سال 1393 شبکه های بهداشتی - درمانی استان را در حوزه های دارو و غذا بررسی نمود. این ارزیابی براساس برنامه عملیاتی سال 1393 معاونت و در سه حوزه کاری غذا ، دارو و تحقیق و توسعه ، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید. شبکه های بهداشتی - درمانی پس از تقسیم شدن در چهار گروه و بر اساس برنامه زمان بندی شده قبلی ، به وسیله شاخص های حوزه معاونت ، مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این ارزیابی که طی جلسات ویدئویی مشترک رییس و معاون غذا و داروی شبکه از یک طرف و معاون غذا و دارو و مدیران غذا ، دارو و تحقیق و توسعه از سوی دیگر انجام گرفت ، شبکه ها به دفاع از عملکرد حوزه در سال گذشته پرداخته و مشکلات و موانع کاری موجود را بررسی نمودند. پس از آن ، ارزیابی شبکه ها در سه حوزه دارو ، تحقیق و توسعه و غذا صورت گرفته و شبکه های برتر در هر حوزه معرفی شند. نهایتاً تفاهم نامه های مرتبط به انجام برنامه عملیاتی شبکه ها در سال 1394 که از ابتدای سال جاری بر روی وب سایت معاونت غذا و دارو قرار گرفته بود ، مورد بررسی قرار گرفته و امضاء گردید.
 11.pngاجباری شدن درج چراغ راهنمایی تغذیه ای بر روی برچسب کلیه محصولات غذایی از ابتدای شهریور ماه 1394

برچسب گذاری و نشانه گذاری مواد غذایی به شیوه صحیح ، صادقانه و قابل درک برای عموم افراد جامعه ، از مهمترین اولویت های عملیاتی سازمان غذا ودارو و مدیریت نظارت بر مواد غذایی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1394 می باشد. در همین راستا از ابتدای شهریور ماه سال جاری ، درج چراغ راهنمایی تغذیه ای بر روی برچسب کلیه محصولات غذایی (اهم از داخلی و وارداتی) اجباری بوده و تولید کنندگان ملزم به نمایش محتوای چربی ، قند ، نمک و اسید چرب ترانس ماده غذایی در سه قالب رنگی سبز (به معنای میزان اندک) ، نارنجی (به معنای میزان متوسط) و قرمز (به معنای میزان زیاد) می باشد.
مصرف کنندگان به عنوان مهمترین رکن زنجیره غذا از تولید تا مصرف می بایستی با خودمراقبتی در هنگام خرید به نشانگرهای رنگی توجه ویژه نموده و خرید خود را با اولویت محصولات با نشانگرهای سبز و نهایتاً زرد انجام دهند. همچنین به تولید کنندگان مواد غذایی توصیه می گردد که با افزایش سطح تعاملات با وزارت بهداشت در راستای ارتقاء سلامت عمومی جامعه و پیاده سازی سیاست های اجرایی ، تلاش نمایند که فرمولاسیون خود را به سمت محصولات سلامت محور متناسب با تغییر نیازهای تغذیه ای جامعه تغییر دهند.
 
 jeld1-2.jpg
مدیریت تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در سال جاری ، برنامه های هفته سلامت حوزه را با توجه به شعار "ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" به شرح زیر انجام داده است:
  • تهیه مجموعه تحت عنوان " سلامت دارو ، ایمنی غذا"  ویژه آموزش عامه
  • پخش کتابچه تهیه شده از طریق غرفه های متنوع در سطح شهر شیراز و شهرستان های استان
  • انتشار هفت شماره از هفته نامه دانستنی های غذا و دارو به صورت روزانه و ویژه ، متناسب با شعارها و اهداف هفته سلامت
  • اجرای دو برنامه تلویزیونی در سیمای فارس با حضور معاون غذا و دارو و اساتید گروه تغذیه دانشکده بهداشت و با هماهنگی روابط عمومی دانشگاه
  • اجرای یک برنامه رادیویی با عنوان "مجله پزشکی" توسط کارشناسان حوزه نظارت بر مواد خوراکی معاونت و با هماهنگی روابط عمومی دانشگاه
198_x3x.jpg
 
کارشناسان کنترل مواد غذایی و بهداشتی استان و شبکه بهداشت و درمان زرقان ، در بازدید مورخ 94/1/19  از یکی از موسسات تولید کننده فرآورده های گوشتی ، مقدار یک هزار و سیصد کیلو گرم ( 1300 ) انواع فرآورده های گوشتی ( سوسیس و کالباس ) تاریخ مصرف گذشته و فاسد ، کشف و معدوم کردند.
  مراسم روز جهانی غذا ، در تاریخ چهارشنبه 93/7/23 ، با حضور جمعی از مسوولین استانی و باسخنرانی رئیس محترم دانشگاه در محل سالن های سینا و صدرا با موفقیت برگزار گردید.
poising.jpgآمارمسمومیت های استان فارس در سه ماهه اول سال جاری ، تهیه شده در واحد DPIC مدیریت تحقیق و توسعه نشان می دهد که متاسفانه مسمومیت با داروهای گروه بنزودیازپین همچنان در صدر جدول مسمومیت های دارویی قرار دارد، بعد از مسمومیت با داروهای خواب آور، مشتقات مورفین و سموم دفع آفات نباتی بیشترین تعداد مسمومیت های را دراستان به خود اختصاص داده اند.(93/7/8 )
logo2.jpg
هفته نامه الکترونیکی " دانستنی های غذا ودارو" نخستین مجله الکترونیکی دارای امتیازآموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیرازکه هرهفته مطالب علمی وجدید مرتبط با دارو وغذا را دراختیارخوانندگان خود قرارمیدهد وارد هشتمین سال فعالیت خود شد.
درسری جدید هفته نامه ، مطالب علمی به صورت عکس، فیلم وانیمیشن دردسترس مخاطبان بوده وهمچنان دارای امتیاز آموزشی با ثبت همزمان درشناسامه آموزشی برای خوانندگان می باشد.(93/7/6)
2.jpg
برگزاری سالیانه آموزش برنامه استراتژیک مدیریت تحقیق و توسعه ویژه مدیران غذا وداروی شبکه ها
در تاریخ  93/6/26 در سالن رازی مجتمع ولایت شیراز
در این برنامه از شبکه های برتر استان فارس به ترتیب زیر تقدیر و تشکر بعمل آمد:
شبکه بوانات ، شبکه مهر، شبکه نی ریز، شبکه استهبان ، شبکه لامرد و شبکه مرودشت(93/6/27)

poster_asli1.jpg
نوزدهمين جشنواره قرآن و عترت در زنجان به کار خود پايان داد
خانم دکتر حبیبی پور مدیر گروه امور داروخانه های معاونت غذا ودارو موفق به کسب رنبه دوم در رشته تحقیق جشنواره قرآن و عترت شدند.

نوزدهمين جشنواره قرآن و عترت دانشجويان، اساتيد و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی زنجان که از هشتم شهريور ماه به مدت چهار روز در جريان بود، روز سه شنبه 11 شهريور ماه، با معرفی نفرات برتر به کار خود پايان داد .(93/6/15)  

 pic_day_food.jpg]

غذاهاي متنوع بومي و سنتي كه در گذشته در جامعه ما رواج داشت امروز بايد در قالبهاي مدرن به جوانان عرضه شود تا مورد استقبال آنها قرار گيرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز معاون غذا و داروي دانشگاه در مراسم بزرگداشت روز جهاني غذا با بيان اين مطلب ، گفت : امروزه ميزان توليد ومصرف مواد غذايي براساس فرمولهاي قديمي عرضه و تقاضا نيست ، بلكه ميزان تبليغات است كه بر عرضه و تقاضا برتري پيدا كرده است و سليقه هاي مردم براساس اين تبليغات هدايت مي شود.

دكتر هاشم منتصري افزود : غذاهاي سنتي با ژنتيك و شيوه زندگي ما متناسب است كه متاسفانه به دليل تبليغات مستكبران در عرصه غذا ، در حال حاضر شاهد از بين رفتن علاقه جوانان جامعه به اين نوع غذاها هستيم و گرايش به مصرف غذاهايي كه تبليغ مي شوند مانند فست فودها افزايش پيدا كرده است. وي اظهار داشت : غذاهاي سنتي متناسب با فرهنگ ما هست مثلا براي خوردن آبگوشت كه يك غذاي سنتي است همه اعضاي خانواده بايد دور هم جمع شوند اما براي مصرف غذايي مانند پيتزا هر كدام از اعضاي خانواده به تنهايي به صرف غذا مي پردازند كه اين مسئله با فرهنگ بومي ما هم خواني ندارد.

دكتر منتصري افزود : بر اين اساس مسوولان فني كارخانه هاي صنايع غذايي بايد فرمولاسيونهاي جديدي ارايه دهند كه هم با فرهنگ جامعه ما متناسب باشد و هم اينكه اين غذاها با طعم و تنوع مناسب ، مورد پسند جوانان و ذائقه هاي مختلف قرار گيرد.

وي بيان كرد : براي تحقق اين امر مسوولان فرهنگي جامعه ، روانشناسان ، جامعه شناسان و ساير كارشناسان مربوطه با انجام آسيب شناسي لازم بايد زمينه تغيير نگرش نسل جوان را به سمت غذاهاي با كيفيت ، سالم و ملي سوق دهند و رهنمودهاي لازم را به متخصصان تغذيه و مسوولان و صاحبان صنايع غذايي ارايه نمايند.

دكتر منتصري گفت : در اين صورت ما خودمان ابداع كننده فرمولاسيونهاي جديد در صنايع غذايي خواهيم بود و در غير اين صورت فقط بايد دنبال كننده فرهنگ هاي مهاجم باشيم كه اين مسئله يك بحران به وجود مي آورد و در آينده اين كه چه غذايي را چگونه و به چه بهايي توليد كنيم را آنها برايمان مشخص مي كنند. وي اظهار داشت : با همت و همدلي بين مسوولان مختلف نظارتي در سازمانهاي مختلف در استان فارس و صاحبان صنايع غذايي و مسوولان فني كارخانجات ، توليدات فارس از جمله بهترين و سالم ترين مواد غذايي توليدي در كشور است.

دكتر منتصري بيان كرد : تمامي فعالان در عرصه غذا در استان فارس آمادگي خود را براي توليد هر چه بيشتر ، بهتر ، سالمتر و اقتصادي تر مواد غذايي اعلام مي كنند تا در جهت ريشه كني گرسنگي ، فقر و دسترسي بهتر و آسان تر تمامي افراد جامعه به غذاي سالم و با كيفيت و تامين ايمني و امنيت غذايي در استان ، كشور و جهان نقشي موثر داشته باشند.

جمال رازقي ، رييس هيات مديره انجمن صنفي كارفرمايان صنايع تبديلي استان فارس نيز گفت : اداره نظارت بر مواد غذايي ، آشاميدني ،‌ آرايشي و بهداشتي علوم پزشكي شيراز با برخوردهاي علمي و منطقي با صنايع غذايي زمينه رفع مشكلات اين صنايع را در استان فراهم كرده است كه اين فعاليت اداره نظارت ، قابل قدرداني است. 26/7/90
 


انتشار شماره جديد دانستني هاي غذا و دارو در هفته اول ماه مبارک رمضان

معاونت غذا و دارو با توجه به فرا رسيدن ماه مبارك رمضان و  تغيير در رژيم غذايي ، در شماره جديد هفته نامه دانستني هاي غذا و دارو اقدام به انتشار "راهنماي تغذيه در ماه مبارك رمضان " نموده است. در اين شماره نكاتي در مورد وعده هاي غذايي در اين ماه و تغذيه هنگام سحر و افطار درج گرديده است.
علاقمندان جهت مطالعه اين شماره نشريه مي توانند به آدرس زير مراجعه نمايند:
 http://fdo.sums.ac.ir/moavenat/tahghigh/danestaniha/index.html
(11/5/90)  

  
اجلاس قطب هفت کشور

هشتمین اجلاس قطب هفت کشور با حضور معاونین و مدیران غذا و دارو شیراز، یاسوج ، جهرم و فسا در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد. 8/5/90


سمینار آموزشی 

      سمینار آموزشی توجیهی مسئولین فنی مراکز سوء مصرف مواد در تاریخ 8/5/90 به منظور بهبود کیفیت خدمات دارویی و درمانی مراکز سوء مصرف مواد با حضور کلیه مسئولین فنی استان فارس در سالن 22بهمن دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.daro_a.jpg]


افتتاح انبار دارویی معاونت غذا و دارو با حضور ریاست محترم دانشگاه
انبار دارویي دانشگاه علوم پزشكي شيراز  بازسازي و مطابق با استانداردهاي GSP ، استانداردسازي شد. 
 اين انبار با مساحت 350 متر مربع بازسازي و استانداردسازي شده است كه بر اساس آن سيستم هاي سرمايش ، گرمايش ، نگهداري و چيدمان انبار مطابق با استانداردهاي GSP آماده سازي شده اند .

دكتر هاشم منتصري افزود : در انبار دارويي دانشگاه ، داروهاي ويژه اي كه از طريق شركت هاي سراسري توزيع نمي شوند ، براي استفاده در داروخانه و بيمارستانهاي دولتي و خصوصي تابعه ، تهيه و توزيع مي شوند .

وي اظهار داشت : داروهاي بيماريهاي خاص مانند ام اس ، هموفيلي ، برخي داروهاي دياليز و پيوند كه به صورت سهميه اي و خاص در اختیار استانها قرار مي گيرد از جمله داروهايي هستند كه در اين انبار موجود مي باشد .

دكتر منتصري گفت : اين انبار ذخيره هايي نيز براي موارد بحراني از جمله سيل و زلزله نيز در اختيار دارد .

وي هزينه صرف شده جهت بازسازي و استانداردسازي اين انبار دارويي را 40 ميليون تومان ذكر كرد. 7/4/90

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-4-7 12:25        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ