معاونت غذا ودارو

 11.pngاجباری شدن درج چراغ راهنمایی تغذیه ای بر روی برچسب کلیه محصولات غذایی از ابتدای شهریور ماه 1394

برچسب گذاری و نشانه گذاری مواد غذایی به شیوه صحیح ، صادقانه و قابل درک برای عموم افراد جامعه ، از مهمترین اولویت های عملیاتی سازمان غذا ودارو و مدیریت نظارت بر مواد غذایی ، آشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1394 می باشد. در همین راستا از ابتدای شهریور ماه سال جاری ، درج چراغ راهنمایی تغذیه ای بر روی برچسب کلیه محصولات غذایی (اهم از داخلی و وارداتی) اجباری بوده و تولید کنندگان ملزم به نمایش محتوای چربی ، قند ، نمک و اسید چرب ترانس ماده غذایی در سه قالب رنگی سبز (به معنای میزان اندک) ، نارنجی (به معنای میزان متوسط) و قرمز (به معنای میزان زیاد) می باشد.
مصرف کنندگان به عنوان مهمترین رکن زنجیره غذا از تولید تا مصرف می بایستی با خودمراقبتی در هنگام خرید به نشانگرهای رنگی توجه ویژه نموده و خرید خود را با اولویت محصولات با نشانگرهای سبز و نهایتاً زرد انجام دهند. همچنین به تولید کنندگان مواد غذایی توصیه می گردد که با افزایش سطح تعاملات با وزارت بهداشت در راستای ارتقاء سلامت عمومی جامعه و پیاده سازی سیاست های اجرایی ، تلاش نمایند که فرمولاسیون خود را به سمت محصولات سلامت محور متناسب با تغییر نیازهای تغذیه ای جامعه تغییر دهند.
 
 jeld1-2.jpgمدیریت تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در سال جاری ، برنامه های هفته سلامت حوزه را با توجه به شعار "ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" به شرح زیر انجام داده است:
  • تهیه مجموعه تحت عنوان " سلامت دارو ، ایمنی غذا"  ویژه آموزش عامه
  • پخش کتابچه تهیه شده از طریق غرفه های متنوع در سطح شهر شیراز و شهرستان های استان
  • انتشار هفت شماره از هفته نامه دانستنی های غذا و دارو به صورت روزانه و ویژه ، متناسب با شعارها و اهداف هفته سلامت
  • اجرای دو برنامه تلویزیونی در سیمای فارس با حضور معاون غذا و دارو و اساتید گروه تغذیه دانشکده بهداشت و با هماهنگی روابط عمومی دانشگاه
  • اجرای یک برنامه رادیویی با عنوان "مجله پزشکی" توسط کارشناسان حوزه نظارت بر مواد خوراکی معاونت و با هماهنگی روابط عمومی دانشگاه
198_x3x.jpg
 
کارشناسان کنترل مواد غذایی و بهداشتی استان و شبکه بهداشت و درمان زرقان ، در بازدید مورخ 94/1/19  از یکی از موسسات تولید کننده فرآورده های گوشتی ، مقدار یک هزار و سیصد کیلو گرم ( 1300 ) انواع فرآورده های گوشتی ( سوسیس و کالباس ) تاریخ مصرف گذشته و فاسد ، کشف و معدوم کردند.
  مراسم روز جهانی غذا ، در تاریخ چهارشنبه 93/7/23 ، با حضور جمعی از مسوولین استانی و باسخنرانی رئیس محترم دانشگاه در محل سالن های سینا و صدرا با موفقیت برگزار گردید.
poising.jpgآمارمسمومیت های استان فارس در سه ماهه اول سال جاری ، تهیه شده در واحد DPIC مدیریت تحقیق و توسعه نشان می دهد که متاسفانه مسمومیت با داروهای گروه بنزودیازپین همچنان در صدر جدول مسمومیت های دارویی قرار دارد، بعد از مسمومیت با داروهای خواب آور، مشتقات مورفین و سموم دفع آفات نباتی بیشترین تعداد مسمومیت های را دراستان به خود اختصاص داده اند.(93/7/8 )
logo2.jpg
هفته نامه الکترونیکی " دانستنی های غذا ودارو" نخستین مجله الکترونیکی دارای امتیازآموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیرازکه هرهفته مطالب علمی وجدید مرتبط با دارو وغذا را دراختیارخوانندگان خود قرارمیدهد وارد هشتمین سال فعالیت خود شد.
درسری جدید هفته نامه ، مطالب علمی به صورت عکس، فیلم وانیمیشن دردسترس مخاطبان بوده وهمچنان دارای امتیاز آموزشی با ثبت همزمان درشناسامه آموزشی برای خوانندگان می باشد.(93/7/6)
2.jpg
برگزاری سالیانه آموزش برنامه استراتژیک مدیریت تحقیق و توسعه ویژه مدیران غذا وداروی شبکه ها
در تاریخ  93/6/26 در سالن رازی مجتمع ولایت شیراز
در این برنامه از شبکه های برتر استان فارس به ترتیب زیر تقدیر و تشکر بعمل آمد:
شبکه بوانات ، شبکه مهر، شبکه نی ریز، شبکه استهبان ، شبکه لامرد و شبکه مرودشت(93/6/27)

poster_asli1.jpg
نوزدهمين جشنواره قرآن و عترت در زنجان به کار خود پايان داد
خانم دکتر حبیبی پور مدیر گروه امور داروخانه های معاونت غذا ودارو موفق به کسب رنبه دوم در رشته تحقیق جشنواره قرآن و عترت شدند.

نوزدهمين جشنواره قرآن و عترت دانشجويان، اساتيد و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی زنجان که از هشتم شهريور ماه به مدت چهار روز در جريان بود، روز سه شنبه 11 شهريور ماه، با معرفی نفرات برتر به کار خود پايان داد .(93/6/15) 
غذاهاي سنتي ما بايد در قالبي مدرن به جوانان عرضه شود

 pic_day_food.jpg]

غذاهاي متنوع بومي و سنتي كه در گذشته در جامعه ما رواج داشت امروز بايد در قالبهاي مدرن به جوانان عرضه شود تا مورد استقبال آنها قرار گيرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز معاون غذا و داروي دانشگاه در مراسم بزرگداشت روز جهاني غذا با بيان اين مطلب ، گفت : امروزه ميزان توليد ومصرف مواد غذايي براساس فرمولهاي قديمي عرضه و تقاضا نيست ، بلكه ميزان تبليغات است كه بر عرضه و تقاضا برتري پيدا كرده است و سليقه هاي مردم براساس اين تبليغات هدايت مي شود.

دكتر هاشم منتصري افزود : غذاهاي سنتي با ژنتيك و شيوه زندگي ما متناسب است كه متاسفانه به دليل تبليغات مستكبران در عرصه غذا ، در حال حاضر شاهد از بين رفتن علاقه جوانان جامعه به اين نوع غذاها هستيم و گرايش به مصرف غذاهايي كه تبليغ مي شوند مانند فست فودها افزايش پيدا كرده است. وي اظهار داشت : غذاهاي سنتي متناسب با فرهنگ ما هست مثلا براي خوردن آبگوشت كه يك غذاي سنتي است همه اعضاي خانواده بايد دور هم جمع شوند اما براي مصرف غذايي مانند پيتزا هر كدام از اعضاي خانواده به تنهايي به صرف غذا مي پردازند كه اين مسئله با فرهنگ بومي ما هم خواني ندارد.

دكتر منتصري افزود : بر اين اساس مسوولان فني كارخانه هاي صنايع غذايي بايد فرمولاسيونهاي جديدي ارايه دهند كه هم با فرهنگ جامعه ما متناسب باشد و هم اينكه اين غذاها با طعم و تنوع مناسب ، مورد پسند جوانان و ذائقه هاي مختلف قرار گيرد.

وي بيان كرد : براي تحقق اين امر مسوولان فرهنگي جامعه ، روانشناسان ، جامعه شناسان و ساير كارشناسان مربوطه با انجام آسيب شناسي لازم بايد زمينه تغيير نگرش نسل جوان را به سمت غذاهاي با كيفيت ، سالم و ملي سوق دهند و رهنمودهاي لازم را به متخصصان تغذيه و مسوولان و صاحبان صنايع غذايي ارايه نمايند.

دكتر منتصري گفت : در اين صورت ما خودمان ابداع كننده فرمولاسيونهاي جديد در صنايع غذايي خواهيم بود و در غير اين صورت فقط بايد دنبال كننده فرهنگ هاي مهاجم باشيم كه اين مسئله يك بحران به وجود مي آورد و در آينده اين كه چه غذايي را چگونه و به چه بهايي توليد كنيم را آنها برايمان مشخص مي كنند. وي اظهار داشت : با همت و همدلي بين مسوولان مختلف نظارتي در سازمانهاي مختلف در استان فارس و صاحبان صنايع غذايي و مسوولان فني كارخانجات ، توليدات فارس از جمله بهترين و سالم ترين مواد غذايي توليدي در كشور است.

دكتر منتصري بيان كرد : تمامي فعالان در عرصه غذا در استان فارس آمادگي خود را براي توليد هر چه بيشتر ، بهتر ، سالمتر و اقتصادي تر مواد غذايي اعلام مي كنند تا در جهت ريشه كني گرسنگي ، فقر و دسترسي بهتر و آسان تر تمامي افراد جامعه به غذاي سالم و با كيفيت و تامين ايمني و امنيت غذايي در استان ، كشور و جهان نقشي موثر داشته باشند.

جمال رازقي ، رييس هيات مديره انجمن صنفي كارفرمايان صنايع تبديلي استان فارس نيز گفت : اداره نظارت بر مواد غذايي ، آشاميدني ،‌ آرايشي و بهداشتي علوم پزشكي شيراز با برخوردهاي علمي و منطقي با صنايع غذايي زمينه رفع مشكلات اين صنايع را در استان فراهم كرده است كه اين فعاليت اداره نظارت ، قابل قدرداني است. 26/7/90
 


انتشار شماره جديد دانستني هاي غذا و دارو در هفته اول ماه مبارک رمضان

معاونت غذا و دارو با توجه به فرا رسيدن ماه مبارك رمضان و  تغيير در رژيم غذايي ، در شماره جديد هفته نامه دانستني هاي غذا و دارو اقدام به انتشار "راهنماي تغذيه در ماه مبارك رمضان " نموده است. در اين شماره نكاتي در مورد وعده هاي غذايي در اين ماه و تغذيه هنگام سحر و افطار درج گرديده است.
علاقمندان جهت مطالعه اين شماره نشريه مي توانند به آدرس زير مراجعه نمايند:
 http://fdo.sums.ac.ir/moavenat/tahghigh/danestaniha/index.html
(11/5/90)  

  
اجلاس قطب هفت کشور

هشتمین اجلاس قطب هفت کشور با حضور معاونین و مدیران غذا و دارو شیراز، یاسوج ، جهرم و فسا در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد. 8/5/90


سمینار آموزشی 

      سمینار آموزشی توجیهی مسئولین فنی مراکز سوء مصرف مواد در تاریخ 8/5/90 به منظور بهبود کیفیت خدمات دارویی و درمانی مراکز سوء مصرف مواد با حضور کلیه مسئولین فنی استان فارس در سالن 22بهمن دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.daro_a.jpg]


افتتاح انبار دارویی معاونت غذا و دارو با حضور ریاست محترم دانشگاه
انبار دارویي دانشگاه علوم پزشكي شيراز  بازسازي و مطابق با استانداردهاي GSP ، استانداردسازي شد. 
 اين انبار با مساحت 350 متر مربع بازسازي و استانداردسازي شده است كه بر اساس آن سيستم هاي سرمايش ، گرمايش ، نگهداري و چيدمان انبار مطابق با استانداردهاي GSP آماده سازي شده اند .

دكتر هاشم منتصري افزود : در انبار دارويي دانشگاه ، داروهاي ويژه اي كه از طريق شركت هاي سراسري توزيع نمي شوند ، براي استفاده در داروخانه و بيمارستانهاي دولتي و خصوصي تابعه ، تهيه و توزيع مي شوند .

وي اظهار داشت : داروهاي بيماريهاي خاص مانند ام اس ، هموفيلي ، برخي داروهاي دياليز و پيوند كه به صورت سهميه اي و خاص در اختیار استانها قرار مي گيرد از جمله داروهايي هستند كه در اين انبار موجود مي باشد .

دكتر منتصري گفت : اين انبار ذخيره هايي نيز براي موارد بحراني از جمله سيل و زلزله نيز در اختيار دارد .

وي هزينه صرف شده جهت بازسازي و استانداردسازي اين انبار دارويي را 40 ميليون تومان ذكر كرد. 7/4/90

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-2-27 11:36        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ